Do czego będą przydatne szczypce optyczne?
Badania pojedynczych i niewielkich cząstek niosą ze sobą wiele wyzwań. By skutecznie przeprowadzić pomiary ich wielkości, należy użyć technologii, która pozwoli utrzymać je nieruchomo, jednocześnie nie niszcząc ich struktury. Wykorzystuje się do tego m.in. szczypce optyczne. Praca nad tą technologią została nagrodzona Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 2018 roku.
Sterylna i nieinwazyjna metoda badania obiektów
W przypadku szczypiec optycznych wykorzystywany jest laser o długości fali większej niż średnica analizowanego obiektu. Za pomocą laserowej wiązki można manipulować lub zatrzymywać w miejscu niewielkie obiekty, które następnie obserwuje się pod mikroskopem, co pozwala dokładnie zbadać ich właściwości i charakterystykę.
Jest to proces sterylny, ponieważ wykorzystuje wiązkę światła a nie rzeczywiste narzędzia. Kolejną zaletą tej metody jest fakt, że jest nieinwazyjna, ponieważ chroni badany materiał przed mechanicznym uszkodzeniem, który mógłby nastąpić w momencie fizycznego dotykania obiektu. Jeśli poszukujesz najnowocześniejszej technologii wykorzystującej szczypce optyczne, to zachęcamy do skorzystania z naszej oferty urządzeń do badania biocząsteczek.
Gdzie się wykorzystuje szczypce optyczne?
Technologia ta działa jak klasyczne pęsety, lecz w dużo mniejszej skali. Dzięki temu wykorzystuje się ją m.in. do analizy strukturalnych właściwości cząsteczek oraz wykonywania pomiarów elastyczności nici DNA. Dodatkowo, można je także stosować do wykonywania badań właściwości mechanicznych błon komórkowych. Dzięki zachowaniu szczególnej sterylności stosuje się ją także w przypadku badań biologicznych nad komórkami nowotworowymi, w których poddaje się analizie interakcję pomiędzy komórkami zdrowymi a nowotworowymi.