Jak przeprowadzane są badania pożywek?

 

Prowadzenie hodowli komórkowych jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez naukowców w biologii molekularnej, genetyce, onkologii, biotechnologii lub wirusologii. Hodowle te pozwalają na analizę procesów wzrostu komórek lub ich modyfikacji w obrębie materiału genetycznego. Pozwala to poznać ich mechanizmy rozmnażania, co wykorzystywane jest m.in. w produkcji leków.

Pożywka odzwierciedla naturalne środowisko komórki


Aby hodowla komórek przebiegała szybko i efektywnie, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Służą temu, wykorzystywane w laboratoriach, podłoża biologiczne, które są tak skonstruowane, by jak najwierniej odwzorować naturalne środowisko życia komórki. Do zmiennych, które muszą podlegać analizie, należą utrzymanie właściwej temperatury i wilgotności powietrza, a także odczynu pH.

Aby w trakcie badań mieć pewność, że pożywka spełnia swoją rolę, stosuje się, dostępne w naszej ofercie urządzenia do biologii molekularnej analizujące skład i parametry podłoża. Następnie w razie konieczności modyfikuje się pożywkę. W celu przeprowadzenia badania podłoża, na wstępie należy pobrać jego niewielką próbkę. Następnie po odwirowaniu komórek i rozcieńczeniu roztworu, umieszcza się ją we wnętrzu urządzenia i po kilku minutach otrzymuje się pełen raport.

Skład pożywki wpływa na efektywny rozwój komórki


W składzie podłoża powinny się przede wszystkim znajdować łatwo dostępne substancje biogenne, czyli mieszaniny związków chemicznych. Zalicza się do nich węglowodany, aminokwasy, białka oraz kwasy tłuszczowe. Powinno ono zawierać także odpowiednią ilość soli mineralnych, odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego ciśnienia osmotycznego. Istotnym składnikiem pożywek są również witaminy, odpowiedzialne za przeprowadzanie procesów metabolicznych.

 

 

 

REBEL w liczbach

czyli zbiór ciekawostek

<10min

czas analizy


Analiza jednego dołka zajmuje mniej niż 10 minut
10µL

objętość próbki


Do przeprowadzenia badania wystarczy mała ilość próbki
>30

liczba analitów


REBEL pozwala na badanie ponad trzydziestu równych analitów (aminokwasy i witaminy)
96

format próbek


możliwość korzystania z płytek 96-dołkowych lub z fiolek chromatograficznych
 

Chcesz poznać więcej szczegółów?